Замок - такий потрібний винахід

Молодята, вішаючи замок на перила мосту, загадують найпотаємніші бажання, а самі замки символізують їхні міцні стосунки. Щоб стосунки ніколи не зруйнувались, сім̕я жила щасливо, замки замикають, а ключі викидають у воду. Така традиція сьогодні популярна, але мало хто знає, як все починалось…

Замки: від примітивного до ускладненого

Сучасні замки для дверей ні у кого не викликають ні здивування, ні захоплення, людина просто йде в магазин, розмірковуючи «потрібні замки». Для неї головне якість, надійність, а на полицях магазину можна знайти безліч варіантів. Але так було не завжди, декілька століть тому замки вважались розкішшю, тому що не кожна людина мала змогу встановити в своєму житлі таку конструкцію.

Взагалі-то, замки і ключі вважаються ровесниками ранньої цивілізації, вони згадуються в легендарних міфах і навіть в Старому Заповіті. Старовинні запірні пристрої мали багато різновидів і виготовлялись з волокна, дерева, металу. А ось найстаріший ключ було знайдено в гробниці Рамзеса II.

На думку істориків перша подоба замка з̕явилась ще в Древньому Єгипті, тобто приблизно 4 тисячі років тому. В ті часи країною керували фараони, вони були надзвичайно багатими й наповнювали дорогоцінними речами цілі кімнати. Ясна справа, всі ці коштовності треба було охороняти від чужих посягань, тоді й був придуманий найпростіший замок. Спочатку він мав вигляд невеликого дерев̕яного бруска с трьома отворами. Звичайно, це був примітивний пристрій, суть якого полягала в тому, що брусок вставлявся в виїмки, які були вирізані в дверях і в стіні, причому на одному рівні. Водночас в двері було вмонтовано три довгих рухомих болти, вони падали зверху на отвори в бруску, тим самим  фіксуючи його в одному положенні. Як же відкривалась така конструкція? Для цього необхідно було зачепити брусок знизу спеціальною паличкою зі штирями.

Але не секрет, що люба деревина з часом розсихається, змінює форму, тому через декілька віків замки для дверей почали створювати з дешевого, але довговічного металу. Принцип роботи замка залишився аналогічним, але тепер механізми почали оздоблювати декоративними елементами, зокрема візерунками чи фігурками. Також з̕явились конструкції, що віддалено нагадували сучасні замки, але ключ в них вставлявся вертикально, а по розмірам, обрисам такий пристрій мав схожість з невеликим клинком і одночасно міг використовуватись для самооборони.

 Дуже цікаво, що в ті далекі роки найкращим подарунком вважалась пара замків, на яких були нанесені вітальні надписи. Сьогодні це звучить трохи дивно, тому що ніхто не піде в гості із замком для дверей.

В Древньому Римі використовувались навісні замки с пружинним механізмом, вони закривались і відкривались поворотом ключа. Саме жителі Риму вигадали нерухомі виступи в замку: так чужий ключ не міг в ньому повернутися.

Знамениті замки

Самими відомими замками вважаються англійські циліндричні замки, які були винайдені в 1847 році американцем Ланусом Йєйлом. Чим же він цікавий? А тим, що невеликий плоский ключ міг мати безліч конфігурацій боріздок.  Не менш пам̕ятний кодовий запірний пристрій з п’ятьма пальцями, надійно захищений від випадкового набору коду. Саме цей пристрій під назвою «Еврика» зачиняв один із сейфів казначейства США. Кількість літер і чисел на замку дають змогу набору 1073741824 комбінацій, а для того, щоб всі їх перепробувати, взагалі не відволікаючись від процесу, знадобилось би більше двох тисяч років. 

В 1920 році Уолтер Шлаге значною мірою удосконалив концепцію циліндричного замка, розмістивши кнопковий механізм між ручками. Замок Шлаге уособлює абсолютно іншу концепцію циліндричного замка, славлячись своєю надійністю.Також потрібно згадати короля Франції Людовіка XVI, який вмів кувати метал і самостійно виготовляв замки, присвячуючи цьому заняттю багато часу. Найбільше король пишався своєю залізною таємною шафою, він її вмонтував в стіну й зберігав там цінні папери. Можна впевнено сказати, що це був унікальний сейф, виготовлений високоповажною особою.

Крок вперед-вдосконалені замки

Середньовічні дверні замки були вже дуже схожі на сучасні моделі, але все ж таки їх механізми відрізнялися меншою кількістю циліндрів і рухомих пластин. В 17-18 столітті в Європі поширилася мода на розкіш, тому виготовлення ключів лягло на плечі ювелірів. Вони використовували золоті і срібні заготовки, декорували їх дорогоцінними коштовностями. В 19 столітті повернулась мода на простоту, з̕явились нові технології, були вигадані міцні недорогі сплави і замки для дверей нарешті стали такими, якими вони є і зараз. Але прогрес на місці не стоїть, виробники вносять в механізми зміни, тому історія розвитку на цьому точно не завершується.

Добавити коментар

Залишити коментар