Огяд бджолиної сім'ї

Переносити вулик треба обережно, без поштовхів; робітники повинні йти в ногу, щоб вулики менше розгойдувалися. Розміщаючи вулики по пасіці, їх варто ставити на торішні місця, дотримуючись порядкового номера.

Огяд бджолиної сім'ї
Огяд бджолиної сім'ї


Це полегшить бджоляреві запам'ятовування плану розташування вуликів і дозволить швидко знаходити на пасіці потрібну родину. Але при груповому розміщенні вуликів із цього правила доводиться робити виключення, підбираючи родини так, щоб у кожну групу потрапили й більше сильні й менш сильні родини. Це спрощує подальші роботи з обслуговування родин.

Установивши вулики на кілочки або підставки, до кожного з них до прилітної дошки приставляють похило дощечку 10-15 див шириною (сходні), щоб полегшити бджолам, що прилітають, влучення у вулик. Льотки вуликів не відкривають доти, поки не буде закінчена виставка всіх родин, інакше літаючі бджоли будуть заважати робітникам. Спостереження за обльотом бджіл. Коли всі вулики будуть розставлені на місця, бджоляр відкриває льотки й пускає бджіл на обліт.

Перший весняний обліт бджіл називається "очисним", тому що бджоли, що вилітають із вулика, звільняють свій кишечник від калу, що нагромадився за зиму. Цей обліт має ще й інше важливе значення: літаючи навколо вулика й потім над пасікою, бджоли запам'ятовують форму, фарбування й розташування свого житла, щоб потім швидко його знаходити.

При першому весняному обльоті бджоли з різних вуликів нерідко змішуються в повітрі; це приводить до утворення "нальотів", тобто Посиленню одних родин за рахунок інших. Щоб зменшити перемішування бджіл, льотки відкривають не відразу всі підряд, а через один вулик. Коли обліт перших родин ослабшає, пускають на обліт другі, що поруч перебувають родини. Відкривши льотки, бджоляр неотлучно перебуває на пасіці й, переходячи від вулика до вулика, уважно спостерігає за обльотом бджіл.

По характері обльоту можна одержати перше подання про стан родини та її розплід. Благополучно перезимовані родини облетываются дружно, бджоли літають активно й відразу починають видаляти з вулика сміття й приносити обніжжя. Ніж сильніше родина, тим більше маса облетывающихся бджіл. Бувають, щоправда, випадки, що коли добре перезимував сильна родина поводиться настільки спокійно, що після відкриття льотка бджоли не відразу йдуть на обліт, але через деякий час така родина облетывается особливо енергійно.

Боротьба зі крадіжками у бджіл

Для з'єднання звичайно підбирають родини, розташовані по сусідству. У цьому випадку можна уникнути повернення літних бджіл тим, що більше слабку родину поступово присувати до більше сильного, переставляючи вулик щодня (у літні дні) на 20-25 див. Бджоли щодня освоюються з новим місцем розташування доти, поки родини не виявляться поруч, після чого їх поєднують. Щоб з'єднуються пчелы, що, не вступали в бійку, їм надають однаковий захід.

Для цього ввечері напередодні з'єднання в обидва вулики поміщають яку-небудь пахучу речовину, наприклад ганчірочку, змочену м'ятними краплями, але багато бджолярів замість цього збризкують бджоли медяної ситої вже в момент з'єднання. Родини з'єднують перед увечері. До родини, що має матку, підносять слабку безматочну родину й ставлять її поруч. У першій родині відшукують матку й закривають сітчастим ковпачком.

Бічну подушку й діафрагму із цієї родини видаляють, так щоб збоку гнізда утворився вільний простір. У цей простір переносять і ставлять підряд всі рамки із бджолами з безматочної родини. Якщо бджолам заздалегідь не доданий однаковий захід, то бджіл обох родин, що з'єднуються, збризкують на рамках медяної ситої, а потім об'єднану родину прокурюють димом.

Через добу родину оглядають, видаляють зайві рамки, додають корм і звільняють матку з-під ковпачка. Якщо безматочна родина порівняно сильна, то неї залишають на місці, приєднуючи до неї більше слабку родину з маткою, замкненої в клітинку або закритої ковпачком. Гніздо безматочної родини розсовують так, щоб у середині його утворився широкий вільний простір.

Сюди переставляють рамки приєднується семьи, що, і серед них поміщають клітинку з маткою. Наступного дня літні бджоли із приєднаної родини повернуться на старе місце (якщо вулик не присували поступово) і розлетяться по сусідніх родинах, але молоді бджоли залишаться у виправляється семье, що, і будуть вигодовувати розплід своєї матки. Міри проти бджолиного злодійства: Коли погода гарна, а хабар ні, те бджоли в пошуках меду починають літати біля пасечного будиночка, лізуть у вікна й двері, пробиваючись до запасних стільників. У цей час на пасіці може виникнути бджолине злодійство: бджоли проникають у чужі вулики й крадуть мед.

Сторожові бджоли в льотка роблять їм опір, тому злодійки звичайно шукають щілин або намагаються підкрастися до льотка непомітно. Якщо вчасно не вжити заходів, то напад може погубити багато родин і навіть всю пасіку. Буває так, що бджоли однієї пасіки нападають на іншу, але часто крадіжки йдуть на своїй пасіці. Спочатку кілька родин крадуть в однієї або 2-3 родин.


Виправлення безматочних родин

При швидкому огляді застосовується наступний порядок робіт: знявши кришку вулика й верхнє утеплення, піднімають із гнізда холстик або дерев'яні "стелини" і швидко підраховують число вуличок, зайнятих бджолами; пустивши поверх рамок клуб диму, відразу знову прикривають гніздо, залишивши вільними крайні рамки, які розсовують, щоб визначити,

Чи досить у гнізді корму; потім, відкривши гніздо до половини, розсовують середні рамки, щоб переконатися, що на них є розплід всіх віків; після цього зрушують рамки на місце в колишньому порядку, утеплюють гніздо й закривають вулик. Чищення ден. Після швидкого огляду необхідно в цей же день зробити чищення ден всіх вуликів; у крайньому випадку цю операцію можна відкласти наступного дня, але не пізніше.

За зиму на підлозі вулика накопичується подмор, а також воскові крупинки, що обсипають при розпечатанні бджолами комірок з медом. При гарних умовах зимівлі подмора буває небагато - усього кілька десятків бджіл, але якщо зимівля протікала неблагополучно, те на підлозі вулика нерідко утвориться шар мертвих бджіл.

Відкладати чищення ден не можна, тому що від трупиків, що розкладаються, бджіл у вулику утвориться важке повітря.

Серед підмору можуть бути бджоли, що загинули від заразних хвороб, і їхні трупики будуть служити джерелом зарази. Якщо не поспішити з очищенням ден, то бджоли будуть самі витягати з вуликів подмор, засмічуючи їм пасечную площадку. У вуликах з окремими денами очищення виконується легко й швидко.

Пустивши в льоток клуб диму, бджоляр знімає кришку вулика й кладе її поруч із вуликом. Потім він знімає корпус вулика із дна й ставить його на кришку (якщо кришка двосхила, то для цієї мети використовується запасне дно вулика). Іноді відвологле дно погано відділяється від корпуса; у цьому випадку при знятті корпуса другий працівник притримує дно за прилітну дошку.

Забравши з кілочків брудне дно, кладуть на його місце чисте запасне й поміщають вулик на місце. Брудне дно очищають від подмора над тазом, листом або широким ящиком, добре вискоблюють стамескою й дезінфікують.


Добавити коментар

Залишити коментар