Верхній льоток зарешечивают сіткою, а нижній щільно заліплюють глиною, у якій протикають отвір приблизно в 1 див шириною. У цей отвір вставляють трубочку довжиною 20-25 див так, щоб вона цілком увійшла у вулик, без усякого виступу назовні. Злодійки будуть сходити у вулик через трубочку й прагнути на світло до верхнього заґратованого льотка, тому вони не знайдуть зворотного виходу. Протягом дня у вулику скопиться маса бджіл-злодійок; увечері вулик забирають у бджоляник.
Через 1-2 дня ізольованих бджіл випускають, і вони розлітаються по своїх вуликах. Іноді злодійство стає загальним і переходить у масовий напад, при якому багато родин піддаються пограбуванню; життя розграбованої родини, злодійки негайно перемикаються на інші. Це може бути у двох випадках: по-перше, якщо бджоляр запустив злодійство, не прийнявши під час ніяких мір; по-друге, раптовому сильнf dpznrf (що особливо небезпечно, якщо пасіка стоїть на перельоту бджіл іншої пасіки).
Масовий напад загрожує благополуччю всієї пасіки, тому треба терміново прийняти одну з наступних мір: увечері підготувати бджіл до перевезення й уночі перевезти пасіку в інше місце, де є хоча б невеликий хабарів; закрити все льотки й позбавити бджіл вильоту на кілька днів, поки не зміняться умови. Однак це припустимо тільки в тому випадку, якщо погода не дуже жарка. Крізь сітку бджолам у льотки дають воду. При жаркій погоді всі родини із заґратованими льотками забирають на кілька днів у бджоляник.
Створення умов. Для весняного розвитку. Родин бджіл
Весняні роботи бджоляра повинні забезпечувати вирощування сильних родин бджіл, здатних добре використовувати головний хабарів. У перші дні після виставки вуликів із зимовника бджоляр виконує багато термінових робіт. Ці роботи спрямовані головним чином на виявлення й виправлення найбільш важливих недоліків в окремих родинах; докладний же огляд всіх родин у цей час ще не проводиться. Тим часом кожна родина має потребу у виправленні дрібних недоліків, неминучих після зимівлі, і в створенні гарних умов для нарощування бджіл.
Розвиток родини залежить у першу чергу від гарної яйцекладки матки, а для цього, крім високої плідності самої матки, потрібні наступні умови: 1) родина повинна бути досить сильної для вигодовування й обігрівання розплоду; у вулику необхідна наявність рясних запасів меду й перги; у гнізді треба мати достатню кількість вільних, правильно відбудованих комірок; 4) гніздо повинне бути добре утеплено. Зазначені умови створюються при весняній ревізії родин і наступних за нею роботах
Весняна ревізія родин: Виправивши в родинах найважливіші недоліки, виявлені після виставки, бджоляр чекає настання стійкого тепла (не нижче 14° у тіні) і приступає до ревізії родин. Для проведення цієї роботи бажана наявність хоча б невеликого хабар, щоб бджолине злодійство не заважало роботі. При весняній ревізії повністю розбирають гніздо й докладно з'ясовують стан родини.
Виставка їх із зимовника
Догляд за бджолами перед виставкою їх із зимовника. Наприкінці зими, коли починається танення снігу, треба особливо ретельно стежити за поводженням зимуючих бджіл. До цього часу в їхньому кишечнику збирає настільки багато калу, що він становить половину самих бджіл. У гніздах родин з'являється багато розплоду, що бідує у відході.
Тому чим ближче до весни, тим родини стають беспокойнее, легко збуджуються, шумлять, і якщо допустити підвищення температури повітря в приміщенні, то в бджіл від занепокоєння може початися понос. У теплу погоду щодня перевіряють поводження зимуючих родин і всіх мір прохолоджують приміщення, не допускаючи підвищення температури вище 4 і максимум 6° тепла, відкривають всі вентиляційні отвори. Якщо цього недостатньо й температура продовжує підвищуватися, то на ніч відкривають двері.
На світанку двері треба закривати, інакше денне світло збуджує родини, бджоли вилітають із вуликів, що приводить до їхньої масової загибелі. Якщо, незважаючи на зазначені прийоми, температура в зимовнике продовжує підвищуватися, то, як надзвичайний захід, у приміщення вносять сніг, накладають його в корита або діжки, густо посипають сіллю й перемішують. При цьому йде сильне поглинання тепла, і повітря швидко прохолоджується.
Якщо бджоли зимують на волі, то з настанням весняних відлиг сніг від стінок вуликів відкидають, застеляють його перед льотками тонким шаром соломи, а в теплі сонячні дні відкривають льотки для обльоту бджіл. Підготовка пасечной площі. З початком масового танення снігу готовлять пасечную площадку: розкидають сніг, посипають його тонким шаром золи, щоб прискорити танення, відводять воду в канавки, лагодять огорожа, виправляють коли для постановки вуликів або роблять для них підставки
Дуже важливо, щоб пасечная площадка була добре захищена від вітру - це поліпшує умови для розвитку родин навесні. Якщо навколо пасіки немає природного захисту від вітру, то неї огороджують високим забором, а потім насаджують зелену огорожу. Підготовляючи місця під вулики, треба дотримуватися певного порядку в їхньому розміщенні.
Існує два способи розміщення вуликів на пасіці - рядами й групами.
- При рядовому розміщенні вулики ставлять на 4 м ряд від ряду й на 6 м вулик від вулика в ряді, у шаховому порядку.
- При груповому розміщенні між групами повинне бути не менше 10 м, а в групі ставиться 2-3, навіть 4 вулики, приблизно на 1 м друг від друга, з льотками, зверненими в різні сторони.