Догляд за бджолами

Догляд за бджолами: Попередні відомості для починаючих бджолярів: Щоб стати кваліфікованим бджолярем, треба детально вивчати життя бджіл, знати найважливіші медоносні рослини, уміти розбиратися в пристрої різних типів вуликів, пасечных будівель і т.д. Все це треба ґрунтовно вивчити по спеціальним руководствам. Але для починаючого бджоляра необхідно насамперед одержати початкові, найбільш важливі відомості про життя бджіл їхньому поводженні й правилах роботи сними.

Догляд за бджолами
Догляд за бджолами


Відомості з життя медоносних бджіл: Бджолина родина. Бджоли живуть більшими родинами. Поза родиною бджола існувати не може, тому що поодинці вона не в змозі створити собі запаси корму й підтримувати необхідне для життя тепло (бджола не може на період холодів упадати в спячку, як інші комахи).

Але якщо окрема бджола приречена на загибель від холоду й голоду, то родина бджіл, що складає з маси особин, має велику життєздатність. Маючи житло й створивши рясні запаси корму, родина легко переносить холоди, затяжні дощі й посуху, коли бджоли не можуть збирати корм із квітів. Не страшні родинам також суворі зими; у будь-які морози бджоли, поїдаючи запаси корму, взаємно обігрівають один одного й у такий спосіб підтримують у гнізді необхідне тепло.

Бджіл поєднує в родину не тільки потреба в теплі й запасах корму. Їх зв'язує інстинкт продовження роду, тому що окрема бджола не може робити потомство. У бджіл у результаті тривалого розвитку, що тривав мільйони років, відбувся природний поділ робіт. Більшість бджолиних самок втратило здатність до спарювання із самцями, і вони не відкладають яєць.

Ці самки перетворилися в робочих бджіл, які, маючи недорозвинену полову систему, мають спеціально пристосовані робочі органи для збору нектару, пилка, відбудування стільників і т. Д. Кладка яєць поступово перейшло до однієї особини родини - матці, що втратила нормальний розвиток робочих органів, але зате в неї сильно розвилися органи розмноження.

Матка є матір'ю всієї родини, що нараховує кілька десятків тисяч робочих бджіл. Щоб зробити на світло таке численне потомство й поповнювати щоденний збиток бджіл, матка повинна мати величезну плідність. Дійсно, навесні й улітку гарна матка щодня відкладає по 1 500- 2 000 яєць. Вага яєць, відкладених маткою за добу, нерідко перевищує її власна вага. Але одна матка, без робочих бджіл, не може робити потомство.

Вона не тільки не в змозі обігрівати й годувати свій численний "молодняк", але сама має потребу в постійному відході й годівлі з боку робочих бджіл. Крім самок - робочих бджіл і матки, у бджолиній родині влітку з'являються самці - трутні, що запліднюють молодих маток. Трутні, так само як і матка, у давній давнині втратили свої робочі органи й ніякі роботи в родині не виконують. Вони настільки безпомічні, що не можуть навіть взяти готовий корм, і бджолам доводиться годувати їх.

Зате трутні мають особливо гострий зір і сильні крила, необхідні для того, щоб нагнати матку в польоті для її запліднення. Таким чином, особини, що становлять бджолину родину, перебувають у тісній залежності друг від друга, не можуть існувати друг без друга й родина бджіл являє собою єдине ціле. Робочих бджіл, матку й трутнів легко розрізнити по величині й формі тіла. Тривалість життя бджіл. Матка може жити до п'яти років, а іноді й довше, але найкращою яйценосністю вона володіє в перші два роки життя.

Починаючи із третього року, плідність матки поступово знижується, і в родині усе більше починає виводитися трутнів. Тому бджолярі не тримають маток довше двох років. Вік матки має ще й інше важливе значення - від нього залежить ройливость бджолиної сім'ї. Родини з маткою даного року народження, як правило, не рояться; родини з торішніми матками рояться порівняно рідко; чим старше матка, тим родини більше схильні до роїння, що небажано. Про роїння докладно буде розказано нижче.

Тривалість життя робочих бджіл залежить від напруженості їхньої роботи, що у свою чергу пов'язане з періодами сезону. Улітку бджола живе звичайно близько 50-60 днів, але під час головного медозбору, коли родина працює найбільше напружено, строк життя окремої бджоли скорочується приблизно до 30-35 днів. Узимку, перебуваючи в стані спокою, бджола живе 7-9 місяців, залежно від тривалості зимового періоду в даній місцевості. Трутні звичайно виводяться наприкінці весни й живуть до осені.

У деяких випадках трутні залишаються зимувати й доживають до весни. Відношення особин бджолиної родини друг до друга. Робочі бджоли однієї родини ніколи не ворогують між собою. Родина завжди поводиться, як одне ціле: бджоли спільно працюють, добувають корм, захищають гніздо від ворогів і годують один одного. Бджоли, що перебувають у запасів меду, не тільки харчуються самі, але передають корм сусіднім бджолам, останні передають його далі, і в такий спосіб їжа рівномірно проникає в самі віддалені куточки гнізда.

Наскільки сильно розвинений у бджіл інстинкт єдності родини, можна бачити з наступного приклада: якщо в гнізді меду дуже мало, те голодні бджоли ніколи не вступають у бійку через їжу, не відтискують один одного від залишків корму, а продовжують передавати мед більше віддаленим бджолам. До своєї матки бджоли ставляться дуже дбайливо, доглядають за нею, годують її. Матка в родині постійно оточена групою бджіл, бджолине молочко, погладжують її черевце вусиками й т. Д. Особливою увагою матка в родині користується в розпал яйцекладки.

Із закінченням періоду яйцекладки бджоли менше звертають увагу на матку, і їй нерідко доводиться самої брати мед з комірок. Бджоли, завжди відчувають присутність матки в родині. При раптовій втраті її вже через 10-15 хвилин "осиротілі" бджоли приходять у найсильніше занепокоєння, і робота родини порушується. Це породило неправильне подання про те, що нібито матка управляє родиною й порядок роботи бджіл залежить від "розпорядливості" матки.

Переконатися в неправильності подібного погляду можна на наступному прикладі: якщо осиротілій родині дати запечатаний маточник (т. Е. Маткову лялечку у восковій комірці, з якої повинна вивестися матка), те порядок у родині відновлюються й бджоли приймаються за роботу, хоча маточник ніяких "розпоряджень" давати не може. Крім откладки яєць, ніякого іншого призначення в матки немає.


Основа високоприбуткового бджільництва

Вийняту рамку тримають за плічка прямовисно, не повертаючи плиском. Щоб оглянути другу сторону рамки, їй надають таке положення, щоб верхній брусок стояв вертикально, і повертають рамку навколо верхнього бруска, як навколо осі, поки не здасться її друга сторона.

При огляді рамку тримають над відкритим вуликом, інакше можна упустити на землю молодих бджіл або навіть матку. Не можна також довго тримати на відкритому повітрі рамки з розплодом. У вулику не відкривають відразу багато рамок, а, поступово загортаючи холстик, відкривають по 1-2 рамки, а на оглянуту частину гнізда із протилежної сторони насувають другий холстик, так що залишаються відкритими рамки, що оглядаються тільки.

Маткова клітинка те при огляді родини тримають відкритої тільки одну стелину, над оглядається частью, що, гнізда, відразу закриваючи оглянуті рамки. Щораз, перш ніж вийняти рамку, на неї зверху, уздовж вуличок, пускають невеликий клуб диму. При огляді родини не можна зловживати димом, тому що це сильно турбує бджіл, вони хвилюються й розповзаються по вулику. Якщо треба видалити з рамки бджіл, то їх змітають спеціальною щіткою або гілкою.

Досвідчений бджоляр звільняє рамку від бджіл шляхом безпосереднього струшування їх прямо у вулик, але для цього потрібен навичка, щоб при струшуванні не вдарити рамкою об стінку вулика. При роботі із бджолами треба уникати різких рухів, поштовхів, ударів по вулику. Рухи повинні бути спокійні, плавні й точні. Якщо під час роботи бджоляра вжалить бджола, то він повинен спокійно поставити рамку у вулик, видалити нігтем жало й на це місце покурити димом, щоб заглушити захід отрути.

Оглянувши родину, треба записати дані про її стан, виконаних роботах і відзначити, що має бути зробити в майбутньому на розплід. Як у родині знайти матку? Коли необхідно відшукати матку, гніздо розбирають особливо обережно, не зловживаючи димом, щоб бджоли не збігали з рамок. Якщо матка піде із бджолами на стінку або дно вулика, то неї знайти дуже важко; крім того, матку на стінці вулика можна ненавмисно придавити рамкою. Матку треба шукати на рамках з розплодом, у першу чергу там, де є яєчка.

Приступаючи до відшукання матки, крайні рамки без розплоду видаляють у переносний ящик; потім виймають рамку за рамкою з розплодом, уважно оглядають їх, відшукуючи серед бджіл матку. Оглянуті рамки ставлять у стінки вулика. Важливо, щоб між оглянутими й не оглянутими рамками залишався широкий простір. Якщо з першого разу виявити матку не вдалося, то перегляд рамок повторюють. Але варто пам'ятати, що чим довше шукають матку, тим сутужніше її знайти, тому що бджоли збуджуються й починають перебігати з рамки на рамку й розповзатися по вулику.


Добавити коментар

Залишити коментар