АЮРВЕДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ НА ОСІНЬ

Яка доша переважає восени — питання не найочевидніше. Зазвичай фахівці з Аюрведе відносять осінь до домінування Вата-доші. Вата, як відомо, характеризується такими якостями, як сухість, легкість, легкість, прозорість, холод. Крім іншого, Вата завжди управляє завершенням циклів, коли відбувається в'янення, згасання та розпад.

Однак чим цінна Аюрведа, то це тим, що дає системний підхід, на основі якого можна навчитися самостійно визначати, що зараз корисно, а що — ні. Тому, визирнувши за вікно і побачивши, що небо, як і раніше, затягнуте похмурими хмарами, що регулярно проливаються дощем, можна зробити однозначний висновок: у природі царює Капха.

Отже, що ми маємо? Коли на вулиці ясно, сухо, вітряно та холодно, переважає Вата. Коли похмуро, сиро, дощово - Капха. Періоди ці можуть чергуватись, але зазвичай дощовіша погода припадає на початок осені, а сухіша (коли вже можливі заморозки та сніг) — на другу її половину. А загалом осінь, як період завершення, проходить під керуванням Вати.

Оскільки Капха і Вата – доші багато в чому протилежні (а об'єднує їх те, що обидві вони – холодні), пристосуватися до такого осіннього режиму з поперемінним чергуванням цих дош не так просто. З іншого боку, сама зміна сезонів, тобто. час, коли природа як би не може визначитися з погодою, в принципі б'є по Ваті. В результаті на стику сезонів може відбуватися загострення захворювань.

Тому при визначенні режиму на осінь важливо виходити зі своєї індивідуальної конституції та прислухатися до власних відчуттів. Особливу увагу слід приділяти ситуаціям, коли дошка, що переважає в кліматі, збігається з провідною дошею в конституції людини. Тобто людині Вата-типу найскладніше доведеться в періоди переважання Вати. Але й в інший час потрібно бути уважним — у цієї ж людини може вийти з рівноваги та Капха, якщо встановиться погода Капхі та спрацюють якісь додаткові фактори, що провокують (неправильне харчування або неправильний спосіб життя).

Як утримувати доші в рівновазі?

Коли необхідно стримувати Капху, слід обмежувати споживання важких та жирних продуктів (наприклад, молочні продукти, м'ясо), солодкого, кислого та солоного. Коли ж стоїть завдання не допустити дисбалансу Вати, то треба, навпаки, виключати зі свого раціону все сухе, легке (це, наприклад, чіпси, хлібці, мюслі тощо), сире, а також їжу з гострим, гірким і в'язким смаками. І в тому, і в іншому випадку необхідно утримуватися від холодного: салат зі свіжих овочів на обід, сир з холодильника на сніданок, холодна вода, не кажучи вже про морозиво - це все продукти не для осені.

В цілому, восени, враховуючи загальний вплив Вати (на завершальній стадії циклу), зазвичай показано тонізуючу терапію. Вона дозволяє накопичити сили і комфортніше перенести зиму. Тонізація, згідно з Аюрведою, передбачає наступне:

  • посилене харчування з важкими та маслянистими продуктами, включаючи цілісні зерна, молочні продукти, коренеплоди, горіхи, боби, олії та, для тих хто вживає, м'ясо. Це перелік продуктів, що найбільш підходять для Вата-доші. Представникам
  • Пітта- і Капха-конституції слід вносити коригування, керуючись загальними рекомендаціями щодо харчування та власними
  • відчуттями (наприклад, Капхе краще утримуватися від молочних продуктів);
  • тонізуючі трави (ашваганда, шатаварі, женьшень, алтей, солодка, імбир, кориця, гвоздика - для Вати; амалаки, сік алое, шатаварі, солодка, алтей - для Піти; часник, піппалі, імбир, кори). Як універсальний засіб підійде аюрведичний джем
  • «Чаванпраш», що включає близько 50 різних трав;
  • починайте ваш ранок із самомасажу з теплою кунжутною олією, яка гармонізує вата-дошу. Після масажу прийміть гарячу ванну або душ, бажано залишити на шкірі трохи олії.
  • осінь найкращий час для проведення курсу очищення організму - панчакарми (п'ять видів очищення), а також для проведення курсу басті (клізмової терапії). тонізуючі басті (можна використовувати кунжутне масло - 100 г на один раз, вводити ввечері; як регулярний захід підійде раз на тиждень; почати краще з очисної басті - наприклад на основі відвару дашамули). Голодування тим часом проводити не рекомендується, оскільки може викликати збільшення вати (почуття порожнечі і легкості).
  • Додатково на осінь можна порекомендувати:

Зберігати тепло: тепліше одягатись, пити трав'яні чаї, на ніч — тепле молоко. Чай зі свіжого імбиру з корицею, лимоном і медом, дасть заряд бадьорості на цілий день і послужить гарним профілактичним заходом проти застуд. Як профілактика також буде дуже корисно регулярно промивати ніс сольовим розчином.

Асани, придатні для осені, це різні скручування, а також пози верблюда, кобри, голови корови та ряд інших. Корисно виконувати комплекс Сурья Намаскар (Привітання Сонцю). Що стосується пранаями, то крім універсальної вправи з чергуванням ніздрів, вам, можливо, підійде щось зігріваюче типу бхастрики. Однак пам'ятайте, що освоєння таких технік краще проводити під керівництвом інструктора йоги.

Кольори, які можна використовувати восени, – це червоний, жовтий, помаранчевий. Вони врівноважують як Вату (проте не варто використовувати надто яскраві кольори, а до перерахованих можна додавати білий або білі відтінки зеленого та блакитного кольорів), так і Капху.

Використовуйте такі спеції для покращення травлення: фенхель, імбир, коріандр, кардамон, кумін, кам'яну та чорну сіль.

Використовуйте такі спеції для покращення енергетики та ясності розуму: ашваганду, амалаки, алтей, шатаварі, балу, валеріану, харитаки, базилік, ромашку.

У разі погіршення сну, перед сном пийте тепле молоко зі спеціями – кардамоном та імбиром, а так само зробити масаж стоп із теплою кунжутною олією, ці діють заспокоюють вата-дошу.

Дуже важливо мати регулярний режим дня, тому що це допомагає збалансувати Вату.

Регулярно їжте. Лягати спати в один і той же час щовечора. Не лягайте спати пізно. Вставайте в той самий час щоранку. Це створює регулярний розпорядок дня, який дуже часто призводить до помітного покращення психічного та фізичного здоров'я.

Восени та взимку намагайтеся уникати всього, що є причиною дисбалансу Вати. В першу чергу це стресові фактори, такі як перевтома, холод, протяги, тривалі поїздки, пізній сон, та надто тривалий перегляд телепрограм та робота за комп'ютером. Натомість спробуйте прочитати хорошу книгу або послухати розслаблюючу музику.


Добавити коментар

Залишити коментар